Skauting v Drahovciach

Článok z knihy: Drahovce …dejiny obce (Marián Manák a kol.), ISBN 978-80-89172-16-0

Autori: Milan Holík, Jana Michálková

Začiatok skautingu v Drahovciach súvisí s Ondrejom Urbánkom (všeobecne známy „Bandinko“), ktorý sa po 2. svetovej vojne vrátil z Viedne k svojim rodičom do rodnej obce.

Na základe získaných skúseností z Rakúska, kde toto hnutie už dávno pred vojnou bolo medzi mládežou rozšírené, začal s mladíckym elánom a zanietením na jar v roku 1946 budovať skautskú organizáciu. Do polročnej prípravy nováčikov sa zapojilo 48 chlapcov vo veku 11 až 17 rokov. Slávnostný sľub napokon zložilo 25 mládencov. Činnosť 1.oddielu – „Junákov“ – sa zamerala nielen na pestovanie lásky k prírode a k turistike, ale aj na dôsledné si plnenie desiatich skautských prikázaní, obsahujúcich medzi iným i konanie dobrých skutkov, výchovu k čestnosti a charakternosti a na pomoc starým ľuďom.

Skauti spoznávali krásy Slovenska a učili sa prežiť v prírode (celkom vľavo Ondrej Urbánek)

Oddiel junákov mal tri družiny, ktoré boli pomenované podľa zvierat a vtákov, pričom každá družina vyvíjala samostatnú činnosť. Členovia jedného sa volali líšky, druhého orly a tretieho tigri. Každý drahovský skaut mal svoje krycie meno (napríklad Jambo, Klement, Džony). Každá skautská skupina mala aj vlastné heslo, ktoré skandovala na spoločných stretnutiach skautov. Drahovskí skauti mali heslo tohto znenia: „Ret, tek, reketeketek, hop sa hopsa hej, my sme z Drahoviec.“ Oddiel sa zúčastňoval rozličných podujatí nielen v obci, ale zúčastnil sa i krajského zrazu turistov v Nitre a 1. povojnového Slovenského zrazu skautov vo Vysokých Tatrách.

Činnosť oddielu sa sľubne rozvíjala, no v roku 1948 došlo k politickým zmenám znamenajúcim koniec skautingu na Slovensku. Časť skautov zostala pracovať v organizácii pod názvom JUNÁK – Slovenský zväz mládeže, avšak s oklieštenou činnosťou, až napokon v roku 1950 zanikla.

Družina Junákov pripravená na večerný pochod a spev po Drahovciach

Činnosť skautingu bola obnovená až po takmer pol storočí, kedy sa zo Žiliny prisťahovala do Drahoviec Ing. Jana Michálková, ktorá 17. októbra 1999 za pomoci piešťanských skautov, ktorých prišlo viac ako 20, ukázala domácim záujemcom, čo to skauting vlastne je. Na školskom ihrisku pripravili program, do ktorého sa zapojilo asi 70 účastníkov. Tejto akcie zúčastnili aj rodičia žiakov. Na ďalšom stretnutí veliteľka zvaná „Bonza“ zoznámila prítomných s poslaním a úlohami skautingu a postupne začala mladých Drahovčanov pripravovať na skautský sľub. Títo si v apríli 2000 v Žiline prezreli „Skautský dom“ a absolvovali túru na hrad Strečno a Starhrad. V máji 2000 absolvovali cyklotúru do Moravian na stretnutie s piešťanskými skautmi. V októbri toho istého roku sa drahovskí a piešťanskí skauti zúčastnili výletu na Oravský hrad a do skanzenu oravskej ľudovej architektúry. Počas týchto akcií skladali jednotlivé skautské skúšky.

Skauti pravidelne každé Vianoce zabezpečovali „Betlehemské svetlo“, ktoré prinášali z Piešťan. V roku 2001 sa aktívne zúčastnili zbierky pre deti v Sudáne, keď vyzbierali 3700 Sk. Skautské aktivity však trvali len do roku 2005, kedy hlavná aktivistka odišla na materskú dovolenku. Odvtedy činnosť drahovských skautov stagnuje.